Jak walczyć z muchami? Dlaczego są szkodliwe?

Jak walczyć z muchami?

Muchy nie należą do mile widzianych gości. Są nie tylko irytujące i brudzą powierzchnie mebli lub urządzeń swoimi odchodami, ale również mogą roznosić groźne bakterie i wirusy, wywołujące różnego rodzaju choroby. Najbardziej dokuczają głównie latem, korzystając z otwartych okien oraz drzwi, jednak sporadycznie mogą pojawiać się również w chłodniejszych porach roku.

Dlaczego muchy są szkodliwe?

Muchy potrafią z łatwością  przedostać się do domów i wchodzić na gładkie, pionowe powierzchnie, takie jak szyby okienne, ale również na sufity czy ściany. Jest to możliwe dzięki temu, że na dolnej powierzchni odnóży owadów znajduje się wiele maleńkich włosków i szczecinek. Pozornie gładkie powierzchnie w rzeczywistości mają wiele mikroskopijnych szczelin i występów, do których przyczepiają się włoski na odnóżach owadów.
Na końcowych segmentach owadzich odnóży znajdują się narządy przypominające szpony, które ułatwiają owadom utrzymanie się na różnych przedmiotach, bo przyczepiają się do małych nierówności powierzchni. Natomiast lepkie, pokryte włosami poduszeczki, zlokalizowane na odnóżach pomagają im dosłownie „przyklejać się” do niektórych powierzchni.

Muchy żywią się praktycznie tym samym pokarmem, co człowiek, doskonałą ucztę dla nich stanowi gnijące mięso, odchody i śmieci. Przesiadujące na naszym jedzeniu muchy są nie tylko obrzydliwe (ich ślina wydziela enzymy, aby rozpuścić stały pokarm, a następnie go zlizać), ale również niebezpeczne. Na ciele jednej muchy liczba bakterii może sięgać nawet do 6 milionów, a kolejne 33 miliony znajdują się w ich przewodzie pokarmowym. W najbardziej niehigienicznych obszarach opanowanych przez muchy mogą one mieć na ciele do 500 milionów mikroorganizmów.  Muchy przenoszą szereg bardzo grożnych chorób zakaźnych, wśród nich:

 

  • Czerwonkę (dyzenterię). Jest to zakaźna biegunka, wywołana przez bakterie o nazwie Shigella, które powodują podrażnienie i stan zapalny błony śluzowej żołądka i jelit.
  • Zatrucia pokarmowe, w tym Salmonellę. Chorzy cierpią na bóle głowy, bóle brzucha, wysoką temperaturę oraz biegunkę.
  • Wąglik. Jest chorobą odzwierzęcą i charakteryzuje się 3 formami: skórną, oddechową i pokarmową. Do jego objaw należy wysoka temperatura, dreszcze, kaszel z krwiopluciem.

 

Mikroorganizmy przenoszone przez muchy mogą powodować:

 

  • Gruźlicę. Groźną chorobę, do objawów której można zaliczyć nieprzyjemną woń, nasilający się kaszel, osłabienie, zmęczenie senność, bóle w klatce piersiowej. Nieleczona może prowadzić do kalectwa oddechowego czy nawet śmierci;
  • Cholerę. Jest to choroba ukłau pokarmowego o ostrym przebiegu, charakteryzująca się bólami brzucha, wymiotami oraz biegunką, co prowadzi do gwałtownego odwodnienia organizmu, przez co może powodować smierć.
  • Dur brzuszny. Zakaźna choroba, do objawów której należy narastająca gorączka, której towarzyszy ogólne osłabienie, ból głowy, zaparcia, wzdęcia, bezsenność, czasami biegunka.
  • Zakażenie najczęściej może przebiegać bezobjawowo, jako porażenie poronne bądź jako zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

 

Jak zabezpieczyć się przed muchami?

 

Domowe metody zwykle słabo radzą sobie ze skrzydlatym problemem, dlatego opracowaliśmy profesjonalne preparaty do walki z muchami, bezpieczne dla środowiska i bezzapachowe. Nasze innowacyjne pułapki pozwalają w łatwy, szybki i skuteczny sposób pozbyć się much, a tym samym stworzyć dla siebie komfortową, a co najważniejsze – bezpieczną oraz wolną od natrętnych owadów przestrzeń życiową.

 

       Zapraszamy

Nasze rozwiązanie problemu: